grammy_award

Record Of The Year

Lonely Boy – The Black Keys

Stronger (What Doesn’t Kill You) – Kelly Clarkson

We Are Young – Fun. featuring Janelle Monáe

Somebody That I Used to Know – Gotye Featuring Kimbra

Thinkin Bout You – Frank Ocean

We Are Never Ever Getting Back Together – Taylor Swift

 

Album Of The Year

El Camino – The Black Keys

Some Nights – Fun.

Babel – Mumford & Sons

Channel Orange – Frank Ocean

Blunderbuss – Jack White

 

Song Of The Year

The A Team – Ed Sheeran, songwriter (Ed Sheeran)

Adorn – Miguel Pimentel, songwriter (Miguel)

Call Me Maybe – Tavish Crowe, Carly Rae Jepsen & Josh Ramsay, songwriters (Carly Rae Jepsen)

Stronger (What Doesn’t Kill You) – Jörgen Elofsson, David Gamson, Greg Kurstin & Ali Tamposi, songwriters (Kelly Clarkson)

We Are Young – Jack Antonoff, Jeff Bhasker, Andrew Dost & Nate Ruess, songwriters (Fun. featuring Janelle Monáe)

 

Best New Artist

Alabama Shakes

Fun.

Hunter Hayes

The Lumineers

Frank Ocean

 

Best Pop Solo Performance

Set Fire To The Rain [live] – Adele

Stronger (What Doesn’t Kill You) – Kelly Clarkson

Call Me Maybe – Carly Rae Jepsen

Wide Awake – Katy Perry

Where Have You Been – Rihanna

 

Best Pop Duo/Group Performance

Shake It Out – Florence & the Machine

We Are Young – Fun. featuring Janelle Monáe

Somebody That I Used To Know – Gotye Featuring Kimbra

Sexy And I Know It – Lmfao

Payphone – Maroon 5 & Wiz Khalifa

Best Pop Instrumental Album

24/7 – Gerald Albright & Norman Brown

Impressions – Chris Botti

Four Hands & A Heart Volume One – Larry Carlton

Live At The Blue Note Tokyo – Dave Koz

Rumbadoodle – Arun Shenoy

Best Pop Vocal Album

Stronger – Kelly Clarkson

Ceremonials – Florence & the Machine

Some Nights – Fun.

Overexposed – Maroon 5

The Truth About Love – Pink

 

Best Dance Recording

Levels – Avicii

Let’s Go – Calvin Harris Featuring Ne-yo

Bangarang – Skrillex Featuring Sirah

Don’t You Worry Child – Swedish House Mafia Featuring John Martin

I Can’t Live Without You – Al Walser

Best Dance/Electronica Album

Wonderland – Steve Aoki

Don’t Think – The Chemical Brothers

Fire & Ice – Kaskade

Bangarang – Skrillex

Best Traditional Pop Vocal Album

Christmas – Michael Bublé

A Holiday Carole – Carole King

Kisses On The Bottom – Paul Mccartney

Best Rock Performance

Hold On – Alabama Shakes

Lonely Boy – The Black Keys

Charlie Brown – Coldplay

I Will Wait – Mumford & Sons

We Take Care Of Our Own – Bruce Springsteen

Best Hard Rock/Metal Performance

I’m Alive – Anthrax

Love Bites (So Do I) – Halestorm

Blood Brothers – Iron Maiden

Ghost Walking – Lamb Of God

No Reflection – Marilyn Manson

Whose Life (Is It Anyways?) – Megadeth

Best Rock Song

Freedom At 21 – Jack White, songwriter (Jack White)

I Will Wait – Ted Dwane, Ben Lovett, Winston Marshall & Marcus Mumford, songwriters (mumford & Sons)

Lonely Boy – Dan Auerbach, Brian Burton & Patrick Carney, songwriters (the Black Keys)

Madness – Matthew Bellamy, songwriter (Muse)

We Take Care Of Our Own – Bruce Springsteen, songwriter (Bruce Springsteen)

 

Best Rock Album

El Camino – The Black Keys

Mylo Xyloto – Coldplay

The 2nd Law – Muse

Wrecking Ball – Bruce Springsteen

Blunderbuss – Jack White

Best Alternative Music Album

The Idler Wheel Is Wiser Than The Driver Of The Screw And Whipping Cords Will Serve You More Than Ropes Will Ever Do – Fiona Apple

Biophilia – Björk

Making Mirrors – Gotye

Hurry Up, We’re Dreaming. – M83

Bad As Me – Tom Waits

Best R&B Performance

Thank You – Estelle

Gonna Be Alright (f.t.b.) – Robert Glasper Experiment featuring Ledisi

I Want You – Luke James

Adorn – Miguel

Climax – Usher

 

Best Traditional R&B Performance

Lately – Anita Baker

Love On Top – Beyoncé

Wrong Side Of A Love Song – Melanie Fiona

Real Good Hands – Gregory Porter

If Only You Knew – Swv

 

Best R&B Song

Adorn – Miguel Pimentel, songwriter (Miguel)

Beautiful Surprise – Tamia Hill, Claude Kelly & Salaam Remi, songwriters (Tamia)

Heart Attack – Benjamin Levin, Rico Love & Tremaine Neverson, songwriters (Trey Songz)

Pray For Me – Antonio Dixon, Kenny Edmonds, Anthony Hamilton & Patrick “jque” Smith, songwriters (Anthony Hamilton)

Refill – Darhyl “dj” Camper, Elle Varner & Andrew “pop” Wansel, songwriters (Elle Varner)

Best Urban Contemporary Album

Fortune – Chris Brown

Kaleidoscope Dream – Miguel

Channel Orange – Frank Ocean

Best R&B Album

Black Radio – Robert Glasper Experiment

Back To Love – Anthony Hamilton

Write Me Back – R. Kelly

Beautiful Surprise – Tamia

Open Invitation – Tyrese

Best Rap Performance

Hyfr (Hell Ya … Right) – Drake Featuring Lil’ Wayne

… In Paris – Jay-z & Kanye West

Daughters – Nas

Mercy – Kanye West featuring Big Sean, Pusha T & 2 Chainz

I Do – Young Jeezy featuring Jay-z & André 3000

Best Rap/Sung Collaboration

Wild Ones – Flo Rida Featuring Sia

No Church In The Wild – Jay-z & Kanye West featuring Frank Ocean & The-dream

Tonight (Best You Ever Had) – John Legend Featuring Ludacris

Cherry Wine – Nas Featuring Amy Winehouse

Talk That Talk – Rihanna Featuring Jay-Z

Best Rap Song

Daughters – Nasir Jones & Ernest Wilson, songwriters (Patrick Adams, Gary Decarlo, Dale Frashuer & Paul Leka, songwriters) (Nas) Track From: Life Is Good

Lotus Flower Bomb – Olubowale Akintimehin, S. Joseph Dew, Jerrin Howard, Walker Johnson & Miguel Jontel Pimentel, songwriters (Wale Featuring Miguel)

Mercy – Sean Anderson, Tauheed Epps, Stephan Taft, James Thomas, Terrence Thornton & Kanye West, songwriters (Denzie Beagle, Winston Riley & Reggie Williams, songwriters) (Kanye West featuring Big Sean, Pusha T & 2 Chainz)

The Motto – Dwayne Carter, Aubrey Graham & Tyler Williams, songwriters (Drake Featuring Lil’ Wayne)

… In Paris – Shawn Carter, Mike Dean, Chauncey Hollis & Kanye West, Songwriters (W.A. Donaldson, songwriter) (Jay-Z & Kanye West)

Young, Wild & Free – Calvin Broadus, Chris Brody Brown, Philip Lawrence, Ari Levine, Peter Hernandez & Cameron Thomaz, songwriters (t. Bluechel, M. Borrow, T. Griffin, K. Jackson, N. Lee & M. Newman, songwriters) (Snoop Dogg & Wiz Khalifa featuring Bruno Mars)

 

 

Best Rap Album

Take Care – Drake

Food & Liquor II: The Great American Rap Album, Pt. 1 – Lupe Fiasco

Life Is Good – Nas

Undun – The Roots

God Forgives, I Don’t – Rick Ross

Based On A T.r.u. Story – 2 Chainz

Best Country Solo Performance

Home – Dierks Bentley

Springsteen – Eric Church

Cost Of Livin’ – Ronnie Dunn

Wanted – Hunter Hayes

Over – Blake Shelton

Blown Away – Carrie Underwood

 

Best Country Duo/Group Performance

Even If It Breaks Your Heart – Eli Young Band

Pontoon – Little Big Town

Safe & Sound – Taylor Swift & The Civil Wars

On The Outskirts Of Town – The Time Jumpers

I Just Come Here For The Music – Don Williams Featuring Alison Krauss

 

Best Country Song

Blown Away – Josh Kear & Chris Tompkins, songwriters (Carrie Underwood)

Cost Of Livin’ – Phillip Coleman & Ronnie Dunn, songwriters (Ronnie Dunn)

Even If It Breaks Your Heart – Will Hoge & Eric Paslay, songwriters (Eli Young Band)

So You Don’t Have To Love Me Anymore – Jay Knowles & Adam Wright, songwriters (Alan Jackson)

Springsteen – Eric Church, Jeff Hyde & Ryan Tyndell, songwriters (Eric Church)

 

Best Country Album

Uncaged – Zac Brown Band

Hunter Hayes – Hunter Hayes

Living For A Song: A Tribute To Hank Cochran – Jamey Johnson

Four The Record – Miranda Lambert

The Time Jumpers – The Time Jumpers

 

Best New Age Album

Echoes Of Love – Omar Akram

Live Ananda – Krishna Das

Bindu – Michael Brant Demaria

Deep Alpha – Steven Halpern

Light Body – Peter Kater

Troubadours On The Rhine – Loreena McKennitt

 

Best Improvised Jazz Solo

Cross Roads – Ravi Coltrane, soloist

Hot House – Gary Burton & Chick Corea, soloists

Alice In Wonderland – Chick Corea, soloist

J. Mac – Kenny Garrett, soloist

Ode – Brad Mehldau, soloist

 

Best Jazz Vocal Album

Soul Shadows – Denise Donatelli

1619 Broadway: The Brill Building Project – Kurt Elling

Live – Al Jarreau (and The Metropole Orkest)

The Book Of Chet – Luciana Souza

Radio Music Society – Esperanza Spalding

 

Best Jazz Instrumental Album

Further Explorations – Chick Corea, Eddie Gomez & Paul Motian

Hot House – Chick Corea & Gary Burton

Seeds From The Underground – Kenny Garrett

Blue Moon – Ahmad Jamal

Unity Band – Pat Metheny Unity Band

 

Best Large Jazz Ensemble Album

Centennial: Newly Discovered Works Of Gil Evans – Gil Evans Project

For The Moment – Bob Mintzer Big Band

Dear Diz (Every Day I Think Of You) – Arturo Sandoval

 

Best Latin Jazz Album

Flamenco Sketches – Chano Domínguez

¡ritmo! – The Clare Fischer Latin Jazz Big Band

Multiverse – Bobby Sanabria Big Band

Duos Iii – Luciana Souza

New Cuban Express – Manuel Valera New Cuban Express

 

Best Gospel/Contemporary Christian Music Performance

Jesus, Friend Of Sinners – Casting Crowns

Take Me To The King – Tamela Mann

Go Get It – Mary Mary

10,000 Reasons (bless The Lord) – Matt Redman

My Testimony – Marvin Sapp

 

Best Gospel Song

Go Get It – Erica Campbell, Tina Campbell & Warryn Campbell, Songwriters (Mary Mary)

Hold On – Cheryl Fortune, James Fortune & Terence Vaughn, songwriters (James Fortune & Fiya, Monica & Fred Hammond)

I Feel Good – Phillip Feaster, Fred Hammond, Jonathan Miller & Calvin Rodgers, songwriters (Fred Hammond)

My Testimony – Aaron Lindsey & Marvin Sapp, songwriters (Marvin Sapp)

Released – Donald Lawrence, songwriter (Bill Winston & Living Word Featuring Donald Lawrence)

 

Best Contemporary Christian Music Song

Jesus, Friend Of Sinners – Mark Hall & Matthew West, songwriters (Casting Crowns)

10,000 Reasons (Bless The Lord) – Jonas Myrin & Matt Redman, songwriters (Matt Redman)

When Mercy Found Me – Jeff Pardo & Rhett Walker, songwriters (Rhett Walker Band)

White Flag – Jason Ingram, Matt Maher, Matt Redman & Chris Tomlin, songwriters (Passion & Chris Tomlin)

Your Presence Is Heaven – Israel Houghton & Micah Massey, songwriters (Israel & New Breed)

 

Best Gospel Album

Identity – James Fortune & Fiya

Jesus At The Center Live – Israel & New Breed

Gravity – Lecrae

I Win – Marvin Sapp

Worship Soul – Anita Wilson

 

Best Contemporary Christian Music Album

Come To The Well – Casting Crowns

Where I Find You – Kari Jobe

Gold – Britt Nicole

Eye On It – Tobymac

Into The Light – Matthew West

 

Best Latin Pop Album

Independiente – Ricardo Arjona

Ilusión – Fonseca

Kany Garcia – Kany Garcia

¿con Quién Se Queda El Perro? – Jesse Y Joy

Mtv Unplugged Deluxe Edition – Juanes

 

Best Latin Rock, Urban Or Alternative Album

Campo – Campo

Déjenme Llorar – Carla Morrison

Imaginaries – Quetzal

Electro-jarocho – Sistema Bomb

La Bala – Ana Tijoux

 

Best Regional Mexican Music Album (including Tejano)

Pecados Y Milagros – Lila Downs

Sembrando Flores – Los Cojolites

365 Días – Los Tucanes De Tijuana

Oye – Mariachi Divas De Cindy Shea

El Primer Ministro – Gerardo Ortiz

 

Best Tropical Latin Album

Cubano Soy – Raúl Lara Y Sus Soneros

Desde Nueva York A Puerto Rico – Eddie Montalvo

Retro – Marlow Rosado Y La Riqueña

Formula Vol. 1 – Romeo Santos

 

Best Americana Album

The Carpenter – The Avett Brothers

From The Ground Up – John Fullbright

The Lumineers – The Lumineers

Babel – Mumford & Sons

Slipstream – Bonnie Raitt

 

Best Bluegrass Album

The Gospel Side Of – Dailey & Vincent

Life Finds A Way – The Grascals

Beat The Devil And Carry A Rail – Noam Pikelny

Scratch Gravel Road – Special Consensus

Nobody Knows You – Steep Canyon Rangers

 

Best Blues Album

33 1/3 – Shemekia Copeland

Locked Down – Dr. John

Let It Burn – Ruthie Foster

And Still I Rise – Heritage Blues Orchestra

Bring It On Home – Joan Osborne

 

Best Folk Album

Leaving Eden – Carolina Chocolate Drops

Election Special – Ry Cooder

Hambone’s Meditations – Luther Dickinson

The Goat Rodeo Sessions – Yo-yo Ma, Stuart Duncan, Edgar Meyer & Chris Thile

This One’s For Him: A Tribute To Guy Clark – (Various Artists) Shawn Camp & Tamara Saviano, producers

 

Best Regional Roots Music Album

Malama Ko Aloha (Keep Your Love) – Keola Beamer

Shi Kéyah Songs For The People – Radmilla Cody

Pilialoha – Weldon Kekauoha

Nothin’ But The Best – Corey Ledet With Anthony Dopsie, Dwayne Dopsie And André Thierry

The Band Courtbouillon – Wayne Toups, Steve Riley & Wilson Savoy

 

Best Reggae Album

Rebirth – Jimmy Cliff

Miracle – The Original Wailers

Tomahawk Technique – Sean Paul

New Legend – Jamaica 50th Edition – Sly & Robbie & The Jam Masters

Reggae Got Soul: Unplugged On Strawberry Hill – Toots And The Maytals

 

Best World Music Album

Folila – Amadou & Mariam

On A Gentle Island Breeze – Daniel Ho

Jabulani – Hugh Masekela

Traveller – Anoushka Shankar

The Living Room Sessions Part 1 – Ravi Shankar

 

Best Children’s Album

Can You Canoe? – The Okee Dokee Brothers

High Dive And Other Things That Could Have Happened … – Bill Harley

Jumpinjazz Kids – A Swinging Jungle Tale – Featuring Al Jarreau, Hubert Laws And Dee Dee Bridgewater – James Murray & Various Artists

Little Seed: Songs For Children By Woody Guthrie – Elizabeth Mitchell

Radio Jungle – The Pop Ups

 

Spoken Word Field

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)

American Grown (Michelle Obama) – (Various Artists) Scott Creswell & Dan Zitt, producers

Back To Work: Why We Need Smart Government For A Strong Economy – Bill Clinton

Drift: The Unmooring Of American Military – Rachel Maddow

Seriously… I’m Kidding – Ellen Degeneres

Society’s Child: My Autobiography – Janis Ian

 

Best Comedy Album

Blow Your Pants Off – Jimmy Fallon

Cho Dependent (live In Concert) – Margaret Cho

In God We Rust – Lewis Black

Kathy Griffin: Seaman 1st Class – Kathy Griffin

Mr. Universe – Jim Gaffigan

Rize Of The Fenix – Tenacious D

 

Musical Theater Album

Follies – Danny Burstein, Jan Maxwell, Elaine Paige, Bernadette Peters & Ron Raines, Principal Soloists; Philip Chaffin & Tommy Krasker, producers (Stephen Sondheim, Composer/lyricist) (New Broadway Cast With Danny Burstein, Jan Maxwell, Elaine Paige, Bernadette Peters, Ron Raines & Others)

The Gershwins’ Porgy And Bess – David Alan Grier, Norm Lewis & Audra Mcdonald, Principal Soloists; Tommy Krasker, producer (George Gershwin, Composer; Ira Gershwin, Dorothy Heyward & Dubose Heyward, Lyricists) (New Broadway Cast With Audra McDonald, Norm Lewis, David Alan Grier & Others)

Newsies – Jeremy Jordan & Kara Lindsay, principal soloists; Frank Filipetti, Michael Kosarin, Alan Menken & Chris Montan, Producers (Alan Menken, Composer; Jack Feldman, Lyricist) (Original Broadway Cast With Jeremy Jordan, Kara Lindsay & Others)

Nice Work If You Can Get It – Matthew Broderick & Kelli O’Hara, principal soloists; David Chase, Bill Elliott & Robert Sher, producers (George Gershwin, Composer; Ira Gershwin, Lyricist) (Original Broadway Cast With Matthew Broderick, Kelli O’Hara & Others)

Once: A New Musical – Steve Kazee & Cristin Milioti, Principal Soloists; Steven Epstein & Martin Lowe, producers (Glen Hansard & Marketa Irglova, Composers/lyricists) (Original Broadway Cast With Steve Kazee, Cristin Milioti & Others)


Best Compilation Soundtrack For Visual Media

The Descendants – (Various Artists)

Marley- (Bob Marley & The Wailers)

Midnight In Paris- (Various Artists)

He Muppets- (Various Artists)

Rock Of Ages- (Various Artists)

 

Best Score Soundtrack For Visual Media

The Adventures Of Tintin – The Secret Of The Unicorn – John Williams, Composer

The Artist – Ludovic Bource, Composer

The Dark Knight Rises – Hans Zimmer, Composer

The Girl With The Dragon Tattoo – Trent Reznor & Atticus Ross, Composers

Hugo – Howard Shore, Composer

Journey – Austin Wintory, Composer

 

Best Song Written For Visual Media

Abraham’s Daughter (from The Hunger Games) – T Bone Burnett, Win Butler & Régine Chassagne, Songwriters (Arcade Fire)

Learn Me Right (from Brave) – Mumford & Sons, Songwriters (Birdy & Mumford & Sons)

Let Me Be Your Star (from Smash) – Marc Shaiman & Scott Wittman, Songwriters (Katharine Mcphee & Megan Hilty)

Man Or Muppet (from The Muppets) Bret Mckenzie, Songwriter (Jason Segel & Walter)

Safe & Sound (from The Hunger Games) – T Bone Burnett, Taylor Swift, John Paul White & Joy Williams, Songwriters (Taylor Swift Featuring The Civil Wars)

 

Best Instrumental Composition

December Dream – Chuck Loeb, Composer (fourplay)

Mozart Goes Dancing – Chick Corea, Composer (Chick Corea & Gary Burton)

Music Of Ansel Adams: America – Chris Brubeck & Dave Brubeck, Composers (Temple University Symphony Orchestra)

Overture, Waltz And Rondo – Bill Cunliffe, Composer (Temple University Symphony Orchestra)

Without A Paddle – Bill Holman, Composer (Tall & Small)

 

Best Instrumental Arrangement

Afro-Cuban Jazz Suite For Ellington – Michael Philip Mossman, Arranger (Bobby Sanabria Big Band)

How About You – Gil Evans, Arranger (Gil Evans Project)

Irrequieto – Bob Mintzer, Arranger (Bob Mintzer Big Band)

A Night In Tunisia (Actually An Entire Weekend!) – Wally Minko, Arranger (Arturo Sandoval)

Salt Peanuts! (Mani Salado) – Gordon Goodwin, Arranger (Arturo Sandoval)

 

Best Instrumental Arrangement Accompanying Vocalist(s)

City Of Roses – Thara Memory & Esperanza Spalding, Arrangers (Esperanza Spalding)

Look To The Rainbow – Gil Evans, Arranger (Gil Evans Project And Luciana Souza)

Out There – Shelly Berg, Arranger (Lorraine Feather)

Spain (I Can Recall) – Vince Mendoza, Arranger (Al Jarreau And The Metropole Orkest)

Wild Is The Wind – Nan Schwartz, Arranger (Whitney Claire Kaufman And Andrew Playfoot)

 

Best Recording Package

Biophilia – Michael Amzalag & Mathias Augustyniak, Art Directors (Björk)

Boys & Girls – Brett Kilroe, Art Director (Alabama Shakes)

Charmer – Gail Marowitz, Art Director (aimee Mann)

Love This Giant – Noah Wall, Art Director (David Byrne & St. Vincent)

Swing Lo Magellan – David Longstreth, Art Director (Dirty Projectors)

 

Best Boxed Or Special Limited Edition Package

The Girl With The Dragon Tattoo (soundtrack From The Motion Picture) – Rob Sheridan, Art Director (Trent Reznor & Atticus Ross)

Go Fly A Kite – Liz Kweller, Art Director (Ben Kweller)

Ram – Paul McCartney Archive Collection (Deluxe Edition) – Simon Earith & James Musgrave, Art Directors (Paul And Linda McCartney)

Some Girls: Super Deluxe Edition – Stephen Kennedy, Art Director (The Rolling Stones)

Woody At 100: The Woody Guthrie Centennial Collection – Fritz Klaetke, Art Director (Woody Guthrie)

 

Best Album Notes

Banjo Diary: Lessons From Tradition – Stephen Wade, Album Notes Writer (Stephen Wade)

First Recordings: 50th Anniversary Edition – Hans Olof Gottfridsson, Album Notes Writer (The Beatles With Tony Sheridan)

The Pearl Sessions – Holly George-warren, Album Notes Writer (Janis Joplin)

Piazzolla In Brooklyn – Fernando Gonzalez, Album Notes Writer (Pablo Aslan Quintet)

 

 

Best Historical Album

He Is My Story: The Sanctified Soul Of Arizona Dranes – Josh Rosenthal, Compilation Producer; Bryan Hoffa & Christopher King, Mastering Engineers (Arizona Dranes)

Old-time Smoky Mountain Music: 34 Historic Songs, Ballads, And Instrumentals Recorded In The Great Smoky Mountains By “song Catcher” Joseph S. Hall – Kent Cave, Michael Montgomery & Ted Olson, Compilation Producers; John Fleenor & Steve Kemp, Mastering Engineers (Various Artists)

Opika Pende: Africa At 78 Rpm – Steven Lance Ledbetter & Jonathan Ward, Compilation Producers; Michael Graves, Mastering Engineer (Various Artists)

Ram – Paul McCartney Archive Collection (Deluxe Edition) – Paul McCartney, Compilation Producer; Simon Gibson, Guy Massey & Steve Rooke, Mastering Engineers (Paul And Linda McCartney)

The Smile Sessions (Deluxe Box Set) – Alan Boyd, Mark Linett, Brian Wilson & Dennis Wolfe, Compilation Producers; Mark Linett, Mastering Engineer (The Beach Boys)

Woody At 100: The Woody Guthrie Centennial Collection – Jeff Place & Robert Santelli, Compilation Producers; Pete Reiniger, Mastering Engineer (Woody Guthrie)

 

 

Best Engineered Album, Non-classical

The Absence – Moogie Canazio & Al Schmitt, Engineers; Bernie Grundman, Mastering Engineer (Melody Gardot)

Ashes & Fire – Glyn Johns, Engineer; Bob Ludwig, Mastering Engineer (Ryan Adams)

The Goat Rodeo Sessions – Richard King, Engineer; Richard King, Mastering Engineer (Yo-Yo Ma, Stuart Duncan, Edgar Meyer & Chris Thile)

Love Is A Four Letter Word – Joe Chiccarelli, Steve Churchyard, Lars Fox, Graham Hope, Tony Maserati & Morgan Stratton, Engineers; Bob Ludwig, Mastering Engineer (Jason Mraz)

Slingshot – Helik Hadar, Engineer; Bernie Grundman, Mastering Engineer (Rebecca Pidgeon)

 

 

Producer Of The Year, Non-classical

Dan Auerbach

Jeff Bhasker

Diplo

Markus Dravs

Salaam Remi

 

Best Remixed Recording, Non-classical

In My Mind (Axwell Remix) – Axel Hedfors, Remixer (Ivan Gough & Feenixpawl Featuring Georgi Kay)

Lie Down In Darkness (Photek Remix) – Photek, Remixer (Moby)

Midnight City (eric Prydz Private Remix) Eric Prydz, Remixer (m83) – – Promises (Skrillex & Nero Remix) – Skrillex, Remixer (nero)

The Veldt (Tommy Trash Remix) – Thomas Olsen, Remixer (deadmau5 Featuring Chris James)

 

 

Best Surround Sound Album

Chamberland – David Miles Huber, Surround Mix Engineer; David Miles Huber, Surround Mastering Engineer; David Miles Huber, Surround Producer (David Miles Huber)

Modern Cool – Jim Anderson, Surround Mix Engineer; Darcy Proper, Surround Mastering Engineer; Michael Friedman, Surround Producer (Patricia Barber)

Quiet Winter Night – Morten Lindberg, Surround Mix Engineer; Morten Lindberg, Surround Mastering Engineer; Morten Lindberg, Surround Producer (Hoff Ensemble)

Rupa-khandha – Daniel Shores, Surround Mix Engineer; Daniel Shores, Surround Mastering Engineer; Marina Ledin & Victor Ledin, Surround Producers (Los Angeles Percussion Quartet)

Storm Corrosion – Steven Wilson, Surround Mix Engineer; Steven Wilson, Surround Mastering Engineer; Steven Wilson, Surround Producer (Storm Corrosion)

 

Best Engineered Album, Classical

Americana – Daniel Shores, Engineer; Daniel Shores, Mastering Engineer (Modern Mandolin Quartet)

Beethoven: The Late String Quartets, Op. 127 & 131 – Bruce Egre, Engineer (Brentano String Quartet)

Life & Breath – Choral Works By René Clausen – Tom Caulfield & John Newton, Engineers; Mark Donahue, Mastering Engineer (Charles Bruffy & Kansas City Chorale)

Music For A Time Of War – Jesse Lewis & John Newton, Engineers; Jesse Brayman, Mastering Engineer (Carlos Kalmar & The Oregon Symphony)

Souvenir – Morten Lindberg, Engineer; Morten Lindberg, Mastering Engineer (trondheimsolistene)

 

 

Producer Of The Year, Classical

Blanton Alspaugh

Tim Handley

Marina Ledin, Victor Ledin

James Mallinson

Dan Merceruio

 

 

Best Orchestral Performance

Adams: Harmonielehre & Short Ride In A Fast Machine – Michael Tilson Thomas, Conductor (San Francisco Symphony)

Mahler: Symphony No. 1 – Iván Fischer, Conductor (Budapest Festival Orchestra)

Music For A Time Of War – Carlos Kalmar, Conductor (Oregon Symphony)

Rachmaninov: Symphonic Dances – Valery Gergiev, Conductor (London Symphony Orchestra)

 

 

Best Opera Recording

Berg: Lulu – Michael Boder, Conductor; Paul Groves, Ashley Holland, Julia Juon & Patricia Petibon; Johannes Müller, Producer (Symphony Orchestra Of The Gran Teatre Del Liceu)

Handel: Agrippina – René Jacobs, Conductor; Marcos Fink, Sunhae Im, Bejun Mehta, Alexandrina Pendatchanska & Jennifer Rivera (Akademie Für Alte Musik Berlin)

Stravinsky: The Rake’s Progress – Vladimir Jurowski, Conductor; Topi Lehtipuu, Miah Persson & Matthew Rose; Johannes Müller, Producer (London Philharmonic Orchestra; Glyndebourne Chorus)

Vivaldi: Teuzzone – Jordi Savall, Conductor; Delphine Galou, Paolo Lopez, Roberta Mameli, Raffaella Milanesi & Furio Zanasi (Le Concert Des Nations)

Wagner: Der Ring Des Nibelungen – James Levine & Fabio Luisi, Conductors; Hans-peter König, Jay Hunter Morris, Bryn Terfel & Deborah Voigt; Jay David Saks, Producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)

 

Best Choral Performance

Handel: Israel In Egypt – Julian Wachner, Conductor (Trinity Baroque Orchestra; Trinity Choir Wall Street)

Life & Breath – Choral Works By René Clausen – Charles Bruffy, Conductor (Matthew Gladden, Lindsey Lang, Rebecca Lloyd, Sarah Tannehill & Pamela Williamson; Kansas City Chorale)

Ligeti: Requiem; Apparitions; San Francisco Polyphony – Peter Eötvös, Conductor (Barbara Hannigan & Susan Parry; Wdr Sinfonieorchester Köln; Swr Vokalensemble Stuttgart & Wdr Rundfunkchor Köln)

The Nightingale – Stephen Layton, Conductor (Michala Petri; Danish National Vocal Ensemble)

Striggio: Mass For 40 & 60 Voices – Hervé Niquet, Conductor (Le Concert Spirituel)

 

 

Chamber Music/Small Ensemble Performance

Americana – Modern Mandolin Quartet

Meanwhile – Eighth Blackbird

Mind Meld – Zofo Duet

Profanes Et Sacrées – Boston Symphony Chamber Players

Rupa-khandha – Los Angeles Percussion Quartet

 

Classical Instrumental Solo

Bach: Das Wohltemperierte Clavier – András Schiff

The Complete Harpsichord Works Of Rameau – Jory Vinikour

Gál & Elgar: Cello Concertos – Claudio Cruz, Conductor; Antonio Meneses (Northern Sinfonia)

Holst: The Planets – Hansjörg Albrecht

Kurtág & Ligeti: Music For Viola – Kim Kashkashian

 

Classical Vocal Solo

Debussy: Clair De Lune – Natalie Dessay (Henri Chalet; Philippe Cassard, Karine Deshayes & Catherine Michel; Le Jeune Coeur De Paris)

Homecoming: Kansas City Symphony Presents Joyce Didonato – Joyce Didonato (Michael Stern; Kansas City Symphony)

Paris Days, Berlin Nights – Ute Lemper (Stefan Malzew & Vogler Quartet)

Poémes – Renée Fleming (Alan Gilbert & Seiji Ozawa; Orchestre National De France & Orchestre Philharmonique De Radio France)

Sogno Barocco – Anne Sofie Von Otter (Leonardo García Alarcón; Sandrine Piau & Susanna Sundberg; Ensemble Cappella Mediterranea)

 

Classical Compendium

Partch: Bitter Music – Partch, Ensemble; John Schneider, Producer

Penderecki: Fonogrammi; Horn Concerto; Partita; The Awakening Of Jacob; Anaklasis – Antoni Wit, Conductor; Aleksandra Nagórko & Andrzej Sasin, Producers

Une Fête Baroque – Emmanuelle Haïm, Conductor; Daniel Zalay, Producer

 

Contemporary Classical Composition

Hartke, Stephen: Meanwhile – Incidental Music To Imaginary Puppet Plays Stephen Hartke, Composer (eighth blackbird)

León, Tania: Inura For Voices, Strings & Percussion – Tania León, Composer (Tania León, Son Sonora Voices, Dancebrazil Percussion & Son Sonora Ensemble)

Praulins, Ugis: The Nightingale – Ugis Praulins, Composer (Stephen Layton, Michala Petri & Danish National Vocal Ensemble)

Rautavaara, Einojuhani: Cello Concerto No. 2 ‘towards The Horizon’ – Einojuhani Rautavaara, Composer (Truls ørk, John Storgárds & Helsinki Philharmonic Orchestra)

Stucky, Steven: August 4, 1964 – Steven Stucky, Composer; Gene Scheer, Librettist (Jaap Van Zweden, Dallas Symphony Chorus & Orchestra)

 

 

Short Form

Houdini – Foster The People | Daniels, Video Directors; Gaetano Crupi, Video Producer

No Church In The Wild – Jay-Z & Kanye West Featuring Frank Ocean & The-dream | Romain Gervais, Video Director; Mourad Belkeddan, Video Producer

Bad Girls – M.I.A | Romain Gavras, Video Director; Romain Gavras, Video Producer

We Found Love – Rihanna Featuring Calvin Harris | Melina Matsoukas, Video Director; Juliette Larthe & Ben Sullivan, Video Producers

Run Boy Run – Woodkid | Yoann Lemoine, Video Director; Roman Pichon, Video Producer

 

Long Form Music Video

Big Easy Express – Mumford & Sons, Edward Sharpe & The Magnetic Zeros & Old Crow Medicine Show | Emmett Malloy, Video Director; Bryan Ling, Mike Luba & Tim Lynch, Video Producers

Bring Me Home – Live 2011 – Sade | Sophie Muller, Video Director; Roger Davies, Grant Jue & Sophie Muller, Video Producers

Radio Music Society – Esperanza Spalding | Pilar Sanz, Video Director; Esperanza Spalding, Video Producer

Get Along – Tegan & Sara | Salazar, Video Director; Nick Blasko, Piers Henwood, Sara Quin & Tegan Quin, Video Producers

From The Sky Down – U2 | Davis Guggenheim, Video Director; Belisa Balaban, Brian Celler, Davis Guggenheim & Ted Skillman, Video Producers

Advertisements